از اینجا عضو شوید
وارد شوید ثبت نام کنید

گل گاو زبان

وضعیت موجود
قیمت 16800 تومان
رتبه ی این کالا: 0.0

 

بر اساس تحقیقات گسترده انجام شده در زمینه گیاهان دارویی، گل گاو زبان شامل دو گونه می باشد. ایرانی و اروپایی. در اینجا به بررسی هر یک از این دو نوع گل گاو زبان می پردازیم. این گیاه در طب سنتی دارای طبیعت گرم و خشک می باشد.

گل گاو زبان ایرانی

نام علمی آن Echium amoenum است. این نوع گل گاو زبان لاجوردی بوده و شبیه گل انار است. تخم آن حلقوی شکل و لعابی است. در کوه های البرز بسیار زیاد پیدا می شود. گیاه دیگری که در اصفهان و بعضی شهرها و استانها گاو زبان نامیده می شود مرماخور است که گل آن لاجوردی و کوچک و مدور است.

گل گاو زبان ایرانی

 

خواص درمانی گل گاو زبان ایرانی

جهت مشکلات پوستی مثل اگزما مصرف می شود. همچنین گل گاو زبان به دلیل داشتن مقدار زیادی کلسیم و آهن و مواد مغذی مثل پتاسیم، روی، ویتامین های C و B، و بتاکاروتن، برای خانم هایی که دچار کمبود این مواد ضروری هستند مفید می باشد.

گل گاو زبان به دلیل دارا بودن خواص تسکین دهنده برای درمان بیماریهای عصبی نیز توصیه می شود. در عین حال گل گاوزبان برای درمان افسردگی و بی تعادلی روانی ناشی از دوره های قائدگی و یائسگی مصرف می شود. این گیاه آرامبخش در درمان جوشهای دهانی و آفت دهان تأثیر شگرف می گذارد. معمولاً دمنوش این گیاه برای سرماخوردگی و در بعضی مواقع سرفه های خشک در فصل سرما جوشانده ای قدرتمند و مرهمی قوی است.

این گیاه دارویی باعث کاهش تب می شود. و در تمام موارد تب مثل سرخک، مخملک، آبله، کهیر و تب های دیگر می تواند مفید باشد.

مضرات گل گاو زبان ایرانی

این گیاه دارای مقدار زیادی مواد شیمیایی به نام آلکالوئیدهای پیروازیدینی (PAS) است. مصرف زیاد این گیاه در دوز بالا می تواند باعث بروز سرطان کبد و یا آسیب به این عضو مهم شود.

گل گاو زبان اروپایی

نام علمی آن Borago Officinalis است. نام انگلیسی آن Star Flower می باشد. گیاه دو ساله ای است که دارای ساقه ایستاده یا بالارونده، ضخیم و محکم با کرکهای بلند و کُرکهای مویی ریش مانند می باشد. ساقه معمولاً در بالا منشعب می شود. جام گل آبی آسمانی کم رنگ به عرض ۱۵-۲۰ میلی متر دارد. لوبهای پهن مستطیلی شکل سرنیزه ای ستاره ای دارد. میوه های آن فندقه به طول ۵ میلی متر ایستاده مستطیلی با پهلوهای نامساوی است.

گل گاو زبان اروپایی

فواید درمانی گل گاو زبان اروپایی

برگها، گلها و ساقه های این گیاه مصرف می شود. فواید درمانی آن عبارتند از:

 1. تصفیه کننده خون
 2. ادرارآور
 3. دافع کلرید
 4. معرق
 5. آرام بخش
 6. ملین
 7. نفریت
 8. قلنج کلیوی
 9. انواع مختلف تب
 10. تحریک ترشح ادرار
 11. روماتیسم
 12. ناراحتی های سینه پهلو
 13. یبوست و قلنج روده

اندام این گیاه به عنوان نوشابه ای نشاط آور نوشیده می شود. برگهای آن مدر است و برای درمان روماتیسم به کار می رود. برگهای آن مانند اسفناج خورده می شود. همچنین با برگهای گل گاو زبان اروپایی سالاد درست می کنند. گلهای آن ملین هستند. دم کرده آن برونشیت، سرماخوردگی و سینه پهلو را شفا می بخشد.

 

در اینجا عکسهایی از فرآیند برداشت محصول گل گاوزبان به دست توانای زنان ایرانی را با هم می بینیم …

تعداد
{{ quantity}}

درباره این کالا بیشتر بدانید