جرم گوش چیه و از کجا میاد؟

 
 
 
جرم گوش
 

 

 جرم گوش از کجا به وجود می آید؟

جرم گوش را با نام موم گوش می شناسند که از بخش خارجی گوش ترشح می شود دو غده بانام sebaceous و apocrine موم تولید می کند. موم معمولا با گرد و خاک و مو همراه است و چون کانال گوش مثل یک تنگنا عمل می کند هرچه از گرد و خاک و مو باشد در آن قسمت گیر می کند.

جرم گوش

این جرم حالت چسبنده و درخشان دارد.اما این جرم از چیست و کجا به وجود می آید؟ پاسخ را همراه با توضیحات بیشتر در ادامه  خواهید خواند.

جرم یا همان به اصطلاح چرک گوش از لایه بیرونی گوش ساخته شده است که فضایی است بین قسمت گوشتی گوش و لایه میانی . پوست لایه بیرونی گوش غده های ترشح کننده موم یا چرک را دارد. این ماده چسپنده بعد از تولید راهی به بیرون باز می کند که هنگام شست و شو خارج می شود.

رنگ جرم گوش

جرم گوش چگونه بوجود می آید؟

چرا به موم و جرم گوش نیاز داریم؟ وظیفه موم گوش چیست؟

جرم گوش وظایف مهمی ایفا می کند:

1- حفظ رطوبت کانال گوش که خشکی و خارش گوش جلوگیری می کند

2- حاوی مواد شیمیایی است که عفونت های داخلی گوش را از بین می برد

3- مثل پوششی بین پرده گوش و خارج عمل می کند وقتی گرد و خاک و چیزهایی دیگر وارد گوش می شوند اجازه نمی دهند کاملا به گوش برسند.

آیا پاک کردن جرم گوش نیاز است؟

کودکان نیازی به پاک کردن گوش ندارند و اگر منظم موها شسته شود برای شست و شوی گوش ها هم کافی است. شما میتوانید گوش هایتان را با لیف بشویید اما از گوش پاک کن های پنبه ای ، اجسام نوک تیز برای پاک کردن گوش استفاده نکنید ، پرده ی گوش بسیار نازک و حساس است و ممکن است آسیب ببینند یا خون بیفتد و استفاده از اجسام نوک تیز باعث می شود چرک ها عقب تر برود.

در بعضی کودکان از یک یا هر دو گوش چرک زیادی تولید می شود اگر شما هم اینطور هستید به پزشک مراجعه کنید.

چیزهایی که درمورد جرم گوش نمی دانید :

جرم گوش یکی از آن چیزهایی است که اغلب توجه کمی به آن می کنیم تا زمانی که عفونت گوش یا انسداد را تجربه کنیم در ادامه بحث این بخش از سلامت نمناک برخی واقعیات جالب موم گوش وجود دارند که ممکن است چیزی در این رابطه ندانیم .

جرم گوش نام دیگری دارد

جرم گوش نیز با عبارت صحیح پزشکی خود به نام cerumen کاربرد دارد.

فواید جرم گوش

آیا باید جرم گوش را تمیز کنیم؟

چرا گوش هایمان جرم می گیرند؟

جرم گوش در واقع موم نیست

نام خود را از بافت مومی و چسبناک می گیرد اما موم نیست. جرم گوش به مقدار زیادی چربی نیاز دارد (ترشح بدن که بیشتر از چربی تشکیل می شود)، سلول های پوست، عرق و گرد و خاک.

جرم گوش چیز مهمی است 

جرم توسط گوش برای تمیز کردن و محافظت از خودش تولید و توسط غدد در پوست ترشح می شود که نیمه بیرونی مجاری شنوایی را تشکیل می دهند. موم و موهای ریز در این مسیرها غبار و دیگر ذرات خارجی را به دام می اندازند که ممکن است به ساختارهای عمیق تر مانند پرده گوش آسیب بزنند.

می توانید خیلی چیزهای خوب داشته باشید

در حالی که افراد با جرم کم به احتمال زیاد خارش گوش هایی را تجربه می کنند که بیشتر مستعد عفونت هستند، مجرای گوش مسدود شده با موم می تواند باعث سردرد ، ناشنوایی خفیف، احساس پری در گوش، عفونت و مشکلات دیگر شود.

موم گوش چیزهای زیادی درباره شما می گوید

در حقیقت دو نوع موم خشک و مرطوب وجود دارد. موم مرطوب در میان مردم قفقاز و آفریقا رایج تر است و عموما زرد و چسبناک است. برای آن هایی که اهل اسیای شرقی یا بومی آمریکایی هستند موم گوش معمولا به رنگ روشن و خشک است.

جرم گوش می توانند تغییر رنگ دهد

سفتی جرم بسته به محیط و رژیم غذایی متفاوت خواهد بود. اگر در یک محیط کثیف کار کنید ممکن است موم تیره تر شود. موم که در گوش قرار دارد به طور کلی تیره تر خواهد بود، چون کثیفی بیشتری در آنجا به دام افتاده است.

مشکلات جرم گوش

جرم گوش چه رنگی است؟

تاثیر جرم گوش در شنوایی

هرگز نباید چیزی را در گوش های خود نگه دارید

توصیه نمی شود که چیزی را در گوش ها فرو برید تا موم گوش را بردارید. نه تنها استفاده از گوش پاکن، سنجاق ها یا هر چیز دیگری در گوش خطرناک است، همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلاتی بیشتری شود واینکه موم را بیشتر در مجاری شنوایی فشار می دهید.

موم یکی از علل شایع مشکلات شنوایی است

موم می تواند مشکلاتی برای شنوایی ایجاد کند زمانی که شروع به ساختن در گوش های می کند، فرآیندی به نام بهم فشردگی ایجاد می کند.

علائم بهم فشردگی موم گوش از دست دادن شنوایی، ، احساس پری گوش، خارش ، سرگیجه، زنگ زدن در گوش و سرفه کردن است.

چگونه داخل گوش را به درستی تمیز کنید

در واقع نیازی نیست داخل گوش های خود را تمیز کنید. گوش ها تمیز هستند و باید به طور طبیعی راهش را از گوش به طور طبیعی بیرون بکشد که در این صورت می توانید آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید

اگر جرم گوش به حدی باشد که باعث بروز مشکل گوش شود، پزشک عمومی تان را ملاقات کنید تا آن را از بین ببرد هم چنین می توانید قطره بریزید تا آن را شل کنید. به طور کلی این قطره را دو بار در هفته به کار برید تا از موم گوش خلاص شوید قبل از اینها دستور تولید کننده قطره را دنبال کنید.

اجتناب از شمع های گوش

شمع های درون گوش به عنوان راه حلی برای از بین بردن موم از کانال های گوش به بازار عرضه می شوند، اما اغلب ضرر بیشتری نسبت به فایده آن دارند جای تعجب نیست، برای اینکار روشن کردن یک شعله نزدیک سر می تواند باعث سوختگی صورت، گوش بیرونی، پرده گوش و گوش داخلی شود. آن ها همچنین می توانند موم گوش را بدتر کنند و توصیه نمی شوند.

مضرات شمع گوش

جرم گوش

جرم گوش چه عملکردی در بدن دارد؟

در حالی که جرم گوش اغلب موضوع مکالمه نیست،اما برخی از عملکردهای مهم را انجام می دهد. موم با سلول های مرده پوست، کیسه های ترشحی مو و گرد و غبار مخلوط می شود و آهسته موم را از مجرای گوش بیرون می کشد.

از آنجا که مجرای گوش بن بستی ایجاد می کند، سلول های مرده را می توان به دام انداخت اگر به خاطر نوع منحصر به فرد از سلول های مهاجر نباشد این سلول ها به طور مداوم از داخل مجرای گوش به بیرون حرکت می کنند این به معنای تمیز کردن خود هستند این سلول ها در طول هفته ها با حرکت طبیعی فک مثل غذا خوردن ، صحبت، عطسه و سرفه، به انتقال سلول های مجرای گوش در امتداد مسیر کمک می کند

در تمام این مدت، موم پوست را در مجرای گوش چرب کرده و باعث جلوگیری ازایجاد ترک می شود، بنابراین میکروب ها نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند. موم تعادل پ هاش اسیدی کمی دارد که باکتری ها و قارچ ها را از ماندن در این فضا پشیمان می کند موم گوش مانع حشرات کوچک از ساختن خانه های راحت در مجرای گوش می شود.

نوع موم و ویژگی های آن می تواند با توجه به آرایش ژنتیکی تغییر کند. مردم آسیای میانه انواع مختلفی از موم دارند که به عنوان "مرطوب" یا "خشک" شناخته می شوند و بر این باورند که جهش ژنی در ژن مسئول خشک کردن موم است و به طور اتفاقی بو زیر بغل و موم را در مردم چینی، ژاپنی و کره ای کاهش می دهد.

اگر چه علت کمی برای این باور وجود دارد که موم انسان مورد مطالعه قرار می گیرد تا اثرات محیط را نشان دهد، می تواند تجمع فلزات سنگین را در بدن نشان دهد. در حال حاضر سرنخ هایی را در مورد اختلالات متابولیکی نادر ارائه می دهد.

مثلا، افرادی که مبتلا به بیماری ادراری می شوند (یک بیماری ارثی است که در آن بدن نمی تواند بخش های خاصی از پروتئین ها را به درستی تجزیه کند ( نیز دارای موم گوش است که بو مشخصی را خارج می کند دانشمندان با درک اینکه موم از کجا می آید، توانایی شناسایی عناصر طبیعی و غیر طبیعی را دارند.