مشکلات جدی پنهان در پای نوزادان

 

 

مشکل پای نوزادان
 

 

 

مشکلات و ناهنجاری های پا در نوزادان تازه متولد شده

یکی از شایع ترین نا هنجاری ها در نوزادان ، مشکلات پا است. بیشتر این مشکلات پا با روش های غیر جراحی درمان می ‎‎شوند و در بسیاری از موارد به سادگی قابل تشخیص اند اما با این وجود درک این ناهنجاری ها برای انجام درمان به موقع بسیار مهم است .

مشکل پای نوزادان

11 نوع مشکل شایع و رایج در پای نوزادان و کودکان

1. کلاب فوت (clubfoot):

کلاب فوت در واقع مجموعه ای از ناهنجاری های پا است که باعث پیچ خوردگی پای کودک تازه متولد شده و کشیده شدن آن به سمت پایین و به سمت داخل می ‎شود. تقریبا نیمی از کودکانی که با مشکل کلاب فوت متولد می‎ شوند ، این مشکل را در هر دو پای خود دارند و تقریبا 1 بچه از هر سه بچه ای که دارای ناهنجاری های پا هستند، دارای مشکل کلاب فوت هستند و پسران تقریبا دو برابر بیشتر از دختران به این وضعیت دچار می ‎شوند.

در حالی که کف پا در این وضعیت دچار درد نخواهد شد اما ممکن است باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت شود و بر توانایی راه رفتن تاثیر بگذارد. با این حال اگر به طور صحیح با تمرینات کششی و یا انجام جراحی درمان شود ، ناهنجاری کف پا اغلب در اوایل کودکی قابل تصحیح است.

کلاب فوت

کلاب فوت در نوزادان و کودکان

2. متاتاروس اداکتوس ( Metatarsus adductus):

این بیماری یک بیماری مادرزادی پا است که در بین حدود 1 تا 2 درصد از کل نوزادان مشاهده می ‎شود. معمولا وقتی انگشتان پای کودک به سمت داخل متمرکز شود، تشخیص آن دشوار خواهد بود و در این بیماری معمولا کف پای کودک شبیه به لوبیا می باشد.

این بیماری در حالت خفیف اغلب به خودی خود برطرف می ‎شود اما موارد وخیم تر ممکن است نیاز به قالب گیری و یا استفاده از کفش های مخصوص داشته باشد.

در این بیماری، به ندرت به جراحی نیاز پیدا می ‎شود.

3. تالوس عمودی مادر زادی:

تالوس عمودی مادرزادی یکی از علل غیر معمول وجود کف پای صاف در نوزادان است و اغلب با ناهنجاری های مادرزادی یا کروموزومی دیگر همراه است . پای کودک شما با تالوس عمودی مادرزادی ظاهری کاملا صاف خواهد داشت و درمان این بیماری با استفاده از تمرینات کششی و در صورت لزوم با انجام جراحی انجام می ‎شود.

4. پولیداکتیلی (Polydactyly):

پولیداکتیلی وضعیتی است که در آن کودک یک یا چند انگشت پای اضافی دارد. این وضعیت نسبتا زیاد اتفاق می ‎افتد:

در حدود 1 نفر از هر 1000 نوزاد، با این مشکل متولد می ‎شود و ممکن است ربطی به سابقه وجود این وضعیت در خانواده کودک نداشته باشد.

درمان این وضعیت در پای کودک بستگی به این دارد که انگشت و یا انگشتان اضافی در کدام قسمت قرار دارند و چگونه به انگشتان اصلی متصل شده اند. اگر هیچ استخوانی وجود نداشته باشد و پنجه پا ضعیف باشد، انگشتان اضافی به راحتی قابل جدا شدن هستند.

پولیداکتیلی

پولیداکتیلی یکی از مشکلات پای کودکان

5. انگشتان مجعد مادرزادی:

انگشتان مجعد پا به حالتی گفته می‎ شود که یکی از انگشتان پای کودک به طور غیر طبیعی چرخیده شده باشد و پنجه پا نیز در حالت خمیده قرار خواهد گرفت اما ناهنجاری پا مربوط به حالت انگشتان است. این وضعیت معمولا در هر دو پای کودک ایجاد می ‎شود و در 25% موارد به خودی خود برطرف خواهد شد.

درمان این ناهنجاری با قطع کردن تاندون در قسمت زیرین انگشت پای کودک انجام می ‎شود اما معمولا تا زمانی که کودک حداقل 6 ساله نباشد ، این درمان انجام نخواهد شد.

6. تداخل انگشتان پا:

این وضعیت در درجات مختلفی اتفاق می ‎افتد و در بعضی از موارد برای کودک آزار دهنده نخواهد بود و در موارد دیگر که تداخل انگشتان پا باعث ایجاد مشکلاتی درپوشیدن کفش برای کودک می ‎شود، ممکن است به یک عمل جراحی برای اصلاح ناهنجاری نیاز باشد.

7. مشکلات زانو:

نوعی دیگر از ناهنجاری های مربوط به پا که معمولا تا 7 سالگی به خودی خود برطرف خواهد شد.

مشکل پای نوزادان

مشکلات زانو در کودکان

8. چرخش انگشتان پا:

این وضعیت معمولا تا سن 8 سالگی به خودی خود اصلاح می ‎شود و معمولا به درمان خاصی نیاز نخواهد بود.

9. قرار گرفتن پا ها به سمت خارج:

این وضعیت نیز به خودی خود درمان می ‎شود و در بیشتر موارد به درمان خاصی نیاز نخواهد بود.

10. کف پای صاف:

در این وضعیت نیز نیاز به درمان نخواهد بود و به خودی خود تا سن 6 سالگی اصلاح خواهد شد.

درمان مشکلات پا

مشکلات شایع در پای نوزادان و کودکان

11. راه رفتن روی انگشتان پا:

برای کودکان زیر 3 سال این وضعیت نرمال است و در صورت وجود هر گونه نگرانی می ‎توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

نحوه انتخاب اولین کفش

پای کودکان تا پنج سالگی خیلی سریع رشد می ‎کنند و مهم است که کفش به گونه ای انتخاب شود تا در روند رشد پای کودک تداخل ایجاد نشود.

استخوان های انگشتان پا در بدو تولد نرم هستند و پوشاندن پاهای کودک با جوراب و کفش های تنگ ممکن است باعث شود که پاهای او به صورت صاف و صحیح رشد نکنند.

کودک تا زمانی که به طور مستقل راه نرود به کفش مناسب نیاز نخواهد داشت پس بهتر است فقط برای بیرون بردن او پاهایش را با کفش و جوراب بپوشانید و در انتخاب کفش برای او دقت کنید.

بهتر است کفش محکم باشد و پاشنه پای کودک را به خوبی نگه دارد و از لغزش پا درون کفش جلوگیری کند و دقت کنید که کفش نباید برای او گشاد باشد.

در صورت امکان ، کفش های ساخته شده از مواد طبیعی مانند چرم و بوم را خریداری کنید زیرا این کفش ها قابلیت گردش هوا به درون خود را دارند و کفش های پلاستیکی باعث عرق کردن پای کودک می ‎شوند و ممکن است باعث عفونت های قارچی شوند.

در خریداری جوراب نیز بهتر است انواع نخی آن ها را انتخاب کنید.