دندانپزشک زیبایی چه کاری برای ما انجام می دهد

در حوزه دندانپزشکی، تخصصی به نام دندانپزشکی زیبایی وجود دارد که در آن علاوه بر کمک به حفظ عملکرد دندان ها و بهبود بهداشت دهان و دندان، متخصصان، خدمات و پروسه هایی برای زیبا کردن دندان ها انجام میدهند. مهمترین اقداماتی که دندانپزشکان این حوزه انجام میدهند شامل باندینگ دندان، سفید کردن و بلیچینگ تخصصی دندان، استفاده از روکش های دندانی، کانتورینگ لثه و کاشت ایمپلنت های دندانی است. هدف از این رشته تخصصی به اصطلاح طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند است. در واقع متخصصان این رشته میکوشند تمام عیوب دندان ها حین لبخند زدن را برطرف کنند تا اعتماد بنفس مراجعان بیشتر شود.

دندانپزشکی زیبایی چه کاری برای ما انجام میدهد؟

دقیقا مشابه پزشکان عمومی که بعد از سال ها درس خواندن و سپری کردن دوره های علمی به رشته ها و تخصص های مختلفی مثل گوارش، زنان و زایمان، ارولوژی و ... میروند، دندانپزشکان عمومی نیز بعد از چند سال زحمت کشیدن و سپری کردن دوره های تخصصی وارد حوزه های تخصصی دندانپزشکی میشوند. یکی از بهترین و در عین حال کاربردی ترین تخصص های این حوزه، دندانپزشکی زیبایی است. که ما در این مقاله به معرفی شاخص ترین خدمات ارائه شده توسط دندانپزشکان متخصص در این زمینه خواهیم پرداخت.

دندانپزشکی

 

5 تا از خدمات مهم ارائه شده توسط متخصصان دندانپزشکی زیبایی

1.باندینگ دندان

اگر دندانی شکسته یا لب پر شده دارید باید حتما به یک دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید. دندان هایی که در بخش عقب دهان شکسته یا لپ پر میشوند برای زیبایی لبخند شما مشکلی ایجاد نمیکنند. اما دندان های ردیف جلو، معمولا اگر بشکنند یا لب پر شوند، لبخند شما هم ناقص و زشت خواهد شد. دندانپزشکی زیبایی به شما کمک میکند تا با مواد کامپوزیتی همرنگ مینای دندان، بخش ترک برداشته، شکسته شده یا لب پر شده را ترمیم کنید. به این کار باندینگ دندان گفته میشود که میتواند زیبایی را به دندان و لبخند شما برگرداند.

2.سفید کردن دندان یا بلیچینگ

بسیاری از افراد به درستی مسواک می زنند و نخ می زنند. اما همیشه این امکان وجود دارد که حتی با وجود مراقبت از دندان ها، شاهد تغییر رنگ دندان ها باشیم. بیشتر اوقات به دلیل نوشیدن چای، قهوه یا نوشیدنی های مضر الکلی، دندان ها زرد رنگ میشوند و با مسواک نیز نمیتوان این رنگ زرد را از بین برد.

تغییر رنگ دندان همچنین می تواند ناشی از استعمال سیگار باشد. مهم نیست چقدر دندان ها با مسواک و نخ دندان تمیز می شوند، اگر شخصی هستید که به شدت اعتیاد به سیگار دارید باز هم دندان هایتان زرد میشود.

در دندانپزشکی زیبایی، ما با چیزی به نام بلیچینگ یا شستشوی حرفه ای دندان ها به منظور سفید کردن آن ها سروکار داریم. اگر شما هم دندان های زرد رنگی دارید میخواهید صاحب لبخندی سفید شوید، باید به یک کلینیک دندانپزشکی زیبایی خوب مراجعه کنید تا با بلیچینگ به چیزی که میخواهید برسید.

دندانپزشک زیبایی

3.ونیرهای دندانی

همه نمیتوانند دندان های خود را سفید کنند به عبارتی همه کاندید بلیچینگ دندان نیستند. برخی افراد دندان های حساسی دارند که به راحتی به مواد بلیچینگ و سفید کننده دندان واکنش نشان میدهند. در واقع این مواد میتوانند باعث پوسیدگی، فرسایش و خلاصه آسیب جدی به مینای دندان و خود دندان شوند.

ما در حوزه دندانپزشکی زیبایی برای این افراد به جای بلیچینگ از ونیر و روکش های دندانی برای سفید کردن دندان ها استفاده میکنیم. ونیرهای دندانپزشکی می توانند یک روش عالی برای سفید کردن دائمی دندان ها باشند. به ونیرها روکش هم گفته میشود که میتوانند از جنس مواد همرنگ دندان باشند. این روکش ها همچنین می توانند تغییر رنگ، ترک خوردن، پوسیدگی و حفرات دندان را پنهان کنند.  علاوه بر این ، روکشها می توانند ظاهر دندانهای کج را اصلاح کنند تا زندگی و معنای جدیدی به لبخند فرد بدهند. 

نکته :

برخی از افراد به جای درمان ارتودنسی اقدام به اتصال روکش دندان میکنند تا به این شکل مشکل کج بودن دندانهای خود را برطرف کنند.

4- ایمپلنت دندانی

زمانی که دندانی میکشید و یا به هر دلیلی آن دندان از دهان خارج میشود، جای خالی آن میتواند برایتان مشکل ایجاد کند. جای خالی دندان علاوه بر اینکه زیبایی لبخند شما را به خطر می اندازد، میتواند باعث بروز مشکلات زیر نیز شود:

  • کج شدن و حرکت دندان ها به سمت جای خالی و نیاز به درمان ارتودنسی

  • مشکل در ادای برخی کلمات و جملا، مخصوصا اگر دندان های جلویی شما کشیده شده باشند

  • مشکل در جویدن غذا و یا بلع آن

  • مشکل در صحبت کردن کلی

  • دشواری در شستشوی دندان ها

  • تشکیل پلاک و تارتار در جای خالی

اگر برای دندان از دست رفته خود یک جایگزین خوب پیدا نکنید قطعا بعد ها با این مشکلات و مشکلات جدید دیگری روبرو خواهید شد. برای پیشگیری از بروز این مشکلات شما باید یک جایگزین مناسب برای دندان خود پیدا کنید. در دندانپزشکی زیبایی ما میتوانیم انواع جایگزین دندان مانند ایمپلنت دندان را به  جای دندان از دست رفته قرار دهیم. 

ایمپلنت ها شبیه به دندان های واقعی شما هستند و از 3 بخش تشکیل شده اند. یک بخش آن پیچ است که دورن استخوان فک کاشته شده و در نقش ریشه دنان عمل میکند. یک بخش تاج ایمپلنت است و بخش دیگر اباتمنت است که دو بخش دیگر را به خوبی به هم متصل میکند. اگر جای خالی دندا دارید میتوانید روی دندانپزشکی زیبایی برای پر کردن جای خالی آن دندان حساب کنید.

5.کانتورینگ لثه

تنظیم کردن خط لثه (بالا یا پایین بردن آن) یکی از مهمترین اهداف دندانپزشکی زیبایی است که ما به آن کانتورینگ لثه هم میگوییم. کانتورینگ لثه به جهت درمان و اصلاح لبخند لثه ای انجام داده میشود. 

برخی افراد هنگامی که لبخند میزنند بخش بزرگی از نمای لبخندشان را لثه ها تشکیل میدهند. دندانپزشکی زیبایی به این افراد کمک میکند تا خط لثه ها را بالاتر برده و به این شکل به بهبود طرح لبخند کمک میکند. برخی از متخصصان دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح لبخند لثه ای اقدام به انجامل جراحی لثه می آورند.

دندانپزشکان در این حوزه دندانپزشکی، گذشته از بهبود طرح لبخند با محکم کردن لثه می توانند به بهبود سلامت دندانها و لثه های شما نیز کمک کند. این دندانپزشکان صرف نظر از این که چه نوع نقصی در لثه یا دندان دارید، احتمالاً با یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی به بهبود لبخند و ظاهر صورت شما کمک میکنند.