5 دلیل اصلی که کودکان را راهی مطب پزشک می کند

علائم و نشانه هایی در کودک که اصلی ترین علت مشغله متخصصان کودک است

آیا کودک شما در میان 92.4 % از کودکانی است که در سال گذشته به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کرده است. علاوه بر چکاپ منظم از کودکان, احتمالاً چندین بار به دیدن پزشک برای بیماری های حاد و یا علائمی که به شما مربوط می شود, مراجعه کرده اید پس بد نیست بدانید که در همه جای دنیا اصلی ترین علل مراجعه به متخصص کودک کدام بیماری هاست . به پنج مورد از رایج ترین نشانه های بیماری در کودکان که در سرتاسر دنیا پزشکان را درگیر می کنند اشاره کرده ایم.

نشانه های بیماری در کودکان

5 شایع ترین بیماری کودکان در سرتاسر دنیا

1. سرفه:

آیا تعجب کردید که مهم ترین دلیل مرتبط با بیماری برای همه پزشکان, سرفه است. کودکان معمولاً وقتی سرفه می کنند که سرماخوردگی معمول باعث ریزش مخاط گلو می شود.

سرماخوردگی یکی از شایع ترین دلایل غیبت کودکان در مدرسه است و طبیعی است که یک کودک در سال حداقل هشت بار سرما بخورد، زیرا با بیش از 200 نفر سرو کار دارد که می توانند موجب سرماخوردگی او شوند و کودکان کوچکتر فاقد مصونیت در برابر آن ها هستند.

رینوویروس معمول ترین نوع ویروسی است که باعث سرماخوردگی می شود. آنتی بیوتیک ها نمی توانند علیه این ویروس ها عمل کنند و همچنین به کودک شما هیچ کمکی نمی کنند.

سرفه هیچ علائمی ندارد شما با این کارها می توانید آن را بهبود دهید:

 • افزایش مایعات.
 • تجویز ایبوپروفن و استامینوفن برای کاهش تب.
 • استفاده از قطره یا اسپری آب نمک برای مرطوب کردن راه های بینی کودک.
 • اگر کودکتان سرفه می کند که نمی خواهد خوب شود, خس خس می کند, تنگس نفس گرفته یا تب بالایی دارد, به پزشک مراجعه کنید.
 • عفونت قفسه سینه ناشی از باکتری، ممکن است دلیلی باشد که در آن آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای پاک سازی عفونت تجویز می شوند. و تنگی نفس, خس خس نیز می تواند نشانه بیماری آسم باشد.

نشانه های بیماری در کودکان

سرفه از رایج ترین نشانه های بیماری در کودکان

رایج ترین علائم بیماری در کودکان

2. عفونت های گوش:

والدین کودکان می دانند که عفونت گوش شایع هستند.از هر شش کودک، پنج نفر از آنها در سومین سالگرد تولدشان حداقل یک بار عفونت گوش گرفته اند و از هر پنج نفر، یکی به دلیل عفونت گوش و یا درد گوش به پزشک مراجعه می کند.

عفونت گوش و یا اوتیتس مدیا, به دلیل مجرای باریک گوش, در کودکان شایع هستند.تجمع آب و یا هوا در گوش میانی اغلب باعث ایجاد فشار و التهاب می شود که منجر به درد شدید می شود.

عفونت گوش باکتریایی اغلب پس از اینکه یک کودک دچار عفونت تنفسی فوقانی می شود, شروع می شود.

آیا کودک شما در میان 92.4 % از کودکانی است که در سال گذشته با یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارتباط داشته؟

در کودکانی که هنوز صحبت نمی کنند علائم عفونت گوش شامل بی خوابی, نق نقی شدن و کشیدن گوش است.

آکادمی پزشکی اطفال به پزشکان توصیه می کند کودکان بین سنین 6 ماهه تا 2 ساله مبتلا به عفونت های گوش زمانی درمان با آنتی بیوتیک را شروع کنند که پس از 48 - 72 ساعت هیچ بهبودی نداشته باشند. برای کودکان بزرگ تر, پزشکان معمولاً آنتی بیوتیک تجویز می کنند, مانند آموکسی سیلین و استامینوفن و ایبوپروفن.

عفونت گوش کودکان

گوش درد شایع ترین بیماری های کودکان

نشانه های بیماری در کودکان و بیشترین دلایل غیبت در مدرسه ها

3. قرمزی چشم ها یا اماس ملتحمه:

هر ساله تقریباً 3 میلیون دانش آموز مدرسه در نتیجه قرمزی چشم ها یا اماس ملتحمه شدید، غیبت میکنند. یک ویروس، باکتری و یا یک واکنش آلرژیکی اغلب باعث التهاب غشا داخلی چشمان کودک و بخش سفیدی چشمشان می شود.

برای کودکان آسان است که چشم صورتی که مسری باکتریایی و یا ویروسی را بگیرند، زیرا در تماس نزدیک با بسیاری از کودکان دیگر هستند. تماس مستقیم با ترشحات کودک آلوده، معمولاً از طریق تماس دست به چشم ، شایع ترین گونه گسترش باکتری است.

چشمان کودک شما به دلیل وجود زیاد چرک قرمز خواهد شد. پزشک معمولاً آنتی بیوتیک تجویز می کند، تا عفونت را درمان کند. عفونت باکتریایی می تواند خیلی سریع از خانه پخش شود، پس مطمئن شوید که کودک شما به طور مرتب دست هایش را می شوید، از لمس چشم ها اجتناب می کند .

حداقل 24 ساعت پس از شروع درمان، فرزندتان را به مدرسه نفرستید.

آماس ملتحمه ویروسی بسیار مسری است و توسط همان ویروسی که مسئول سرماخوردگی است، ایجاد می شود. به یک ترشحات خلط آبکی از چشم کودک توجه خواهید کرد.

علائم چشم صورتی معمولاً تا دو هفته طول می کشند و سپس خود به خود از بین می روند. قطرات چشم آنتی بیوتیکی ویروس آماس ملتحمه را درمان نمی کنند.

آماس ملتحمه آلرژیکی مسری نیست و توسط آلرزن ها در محیطی ایجاد می شود که چشم کودک شما را آزار می دهد. علامت اصلی خارش است. استفاده از کمپرس سرد روی چشم ها و استفاده از قطرات چشم ضد آلرژی می تواند مفید باشد.

قرمزی چشم کودکان

ایجاد آماس ملتحمه کودک از طریق تماس دست با چشم

شایع ترین بیماری های کودکان کدامند؟

4. استرپ گلو:

هر کسی ممکن است که گلو درد بگیرد، اما عموماً در طول سال تحصیلی بسیار دیده شده است. چگونه می توانید بین یک گلو درد معمولی که از ویروس سرماخوردگی و گلو درد ناشی از باکتری استرپ ایجاد می شود، تمایز قائل شوید؟ اگر کودک شما هم بینی گرفته داشته باشد و هم عطسه می کند، احتمالاً سرماخوردگی دارد.

اما اگر گلو دردش بیش از یک هفته طول بکشد و و این موارد را تجربه کند، استرپ گلو دارد :

 • بلعیدن دردناک و یا دشوار
 • سوزش بیش از حد
 • جوش
 • چرک یا لکه های سرخ و سفید در پشت گلو
 • غده های حساس یا متورم در گردن
 • لوزه های قرمز و بزرگ
 • تب بیش از 100.4 درجه فارنهایت، _سردرد
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع

باکتری هایی که موجب استرپ گلو می شوند ، در طول فعالیت های نورمال مانند عطسه کردن و سرفه پخش می شوند، و به همین دلیل است که آموزش بچه ها برای شستن دست هایشان بسیار مهم است.

پزشک شما طی مدت چهل و هشت ساعت پس از شروع درمان، آنتی بیوتیک تجویز می کند و کودک بعد از چهل و هشت ساعت، مسری نخواهد بود.

گلو درد کودکان

گلو درد از شایع ترین نشانه های بیماری در کودکان

بیشترین بیماری های کودکان در دنیا

5. گاستروانتریت، یا یک مشکل در معده:

این عفونت شایع در روده ها باعث استفراغ، اسهال و درد شکمی از خفیف تا شدید می شود. بسیاری از کودکان در یک سال بیش از یک بار این اتفاق برایشان می افتد.

انواع ویروس ها، انگل ها و باکتری ها که به راحتی در مدارس و مراکز مراقبت روزانه شیوع پیدا می کنند، می توانند موجب گاستروانتریت شوند.

اکثر ویروس های معده در عرض چند روز تا یک هفته از بین می روند و نگرانی اصلی جلوگیری از کمبود آب بدن است. کودک خود را تشویق کنید که مایعات را در مقادیر کم و مکرر بنوشد.

اگر کودک تان علائم کمبود شدید آب بدن را از خودش نشان می دهد، مانند رخوت یا ادراری که به مدت شش ساعت یا بیشتر انجام می شود، سریعاً با پزشک خانوادگی تماس بگیرید.

در موارد شدید کودک ممکن است به مایعات تزریقی نیاز داشته باشد. بسته به این که چه چیزی موجب استفراغ می شود، پزشک شما ممکن است داروهایی تجویز کند تا حالت تهوع و استفراغ را درمان کند و یا از داروهای ضد عفونی کننده برای عفونت انگلی استفاده کند.

از آنجا که مسمومیت غذایی مسئول برخی از موارد گاستروانتریت است، استفاده از پروتکل کنترل مواد غذایی به خصوص در تابستان مهم است.

حتی اگر کودک شما سالم است، مهم است که او را برای بازدیدهای مکرر نزد پزشک ببرید. مهم است قبل از اینکه مشکلات و بیماری ها جدی شوند، کودک خود را برای مشکلات سلامتی اش چک کنید.